Szabadon álló, antik, festett lemezkád

Kezdetben még csak dézsák, fa kádak voltak fellelhetők az első a mai formát megközelítő fürdőszobákban. Ezt váltották fel a bádogosság megjelenésével a fémlemez fürdőkádak.
Tulajdonosi, saját beszerzésű darabunk az 1930-as évekből származik
Az 1930-as években már a mindenkori tulajdonos által kedvelt színre festették a fürdőkádakat, így az eredeti felületnek mondhatni nyoma sem maradt. Az akkoriban legkedveltebb és legelismertebb szakmai kiadvány, az 1914-es kiadású Ulrich árjegyzék már 12 db különböző kialakítású lemezkádat tartalmazott. Mindig is kedvesek voltak a számunkra az iparosok által készített egyedileg megtervezett és kidolgozott múzeumi tárgyak, így nagy becsben tartjuk ezt a mintadarabot is.
A kádkészítés folyamata:
A korabeli kádkészítés folyamatát legjobban Sirz János, az Épületgépészeti Múzeum igazgatósági tagjának egy visszaemlékezése írja le. Mivel édesapja Dél-Komáromban volt bádogos és szerelő kisiparos, így valamennyi munkafolyamatot szeményesen látott, majd később volt melyben részt is vett jó rajzkészségének köszönhetően.
A kádkészítés folyamata
- A szabásminta elkészítése, ami általában rajztáblán történik.
- A szabásminta átrajzolása lemezre és kiszabása kézi lemezollóval.
- Az egyes darabok kívánt alakra hajlítása.
- A perem kialakításához szükségescső megtöltése olvasztottgyantával vagy szurokkal, s a cső megkívánt alakra való hajlítása.
- Az így előkészített darabok egyesítése forrasztással.
Pontosan ilyen kisipari módszerrel készült darab a múzeum birtokában lévő fürdőkád is.
Berendezett fürdőszoba részlet a Gépész tárlatában
Kecskeméti Szakáruházunk ún. átjáró részében került kialakításra nemrégiben ez a szemet gyönyörködtető, régi fürdőszobák hangulatát idéző tárlat. Itt kapott helyet a festett lemezkád is.
Már hagyomány, hogy a Gépész Múzeum is helyet kap a Gépész Expo-n
2022-ben Budapesten a Vasúttörténeti Park adott otthont a nagyszabású Gépész Expo rendezvényünknek, ahol a cikkünkben szereplő lemezkád szintén megjelent. Nem az első alkalom volt ez, hiszen a kihelyezett tárlat már 2015 óta jelenik meg évről-évre a Gépész Holding VIP partnertalálkozóján.